Step Talks.

Program, küresel ve yerel sanat piyasasının farklı ekosistemlerinden yeni nesil konuşmacıları izleyici ile buluşturuyor. İlk edisyonunda, farklı kavramsal çerçeveleri ele alan dört kategorideki konuşmalara yer veriyor. “Küresel Sanat Dünyasının Güncel Dinamikleri”, “Sanat Üretimi Üzerine Diyaloglar”, “Güncel Sanatı Yorumlamak: Sanat Eleştirisi & Küratöryel Pratikler” ve “Gelecek Şimdi: Dijital Alanlar ve Yeni Medya Sanatı” ana başlıkları altında tematik içerikleri barındıran konuşmalar sunuyor.

‘Küresel Sanat Dünyasının Güncel Dinamikleri’ serisi;  galeri, fuar ve müzayede ekosistemine ışık tutmanın yanı sıra, koleksiyonerliğe yeni başlayan gençlere, genç koleksiyoncuların kişisel bakış açıları üzerinden yol göstermeyi hedefliyor.

“Sanat Üretimi Üzerine Diyaloglar” serisi; yeni mezun olan veya galeriler ile ilişki kurmayı hedefleyen sanatçıların ve sanat üreticilerinin yol haritası çizmelerine yardımcı olacak diyaloglara ev sahipliği yapıyor.

‘Güncel Sanatı Yorumlamak: Sanat Eleştirisi & Küratöryel Pratikler’ serisi; sanat yazarlığının ve küratöryel pratiklerin, güncel sanat yaklaşımlarıyla paralel olarak geldiği noktayı incelemeyi ve yeni nesil temsilcilerine önemli sektörel içgörüleri sağlamayı hedefliyor.

‘Gelecek Şimdi: Dijital Alanlar ve Yeni Medya Sanatı’ serisi; güncel sanat pazarında yeni medyanın ve dijital sanatın artan etkisine, ve buna bağlı olarak gelişen yeni satış tekniklerine ve koleksiyon oluşturma biçimlerine ışık tutuyor.

İçerik Danışmanı.

Bala Gürcan 2015 yılında UCL’den (University College London) Sanat Tarihi lisans derecesini aldı. 2017 yılında Mixer’in düzenlediği Art Writing Turkey yarışması finalistleri arasında yer aldı. Bir yılı aşkın bir süredir Istanbul Art News’da yazıyor. Ekim 2018’den beri Bürosarıgedik’te küratör olarak görev alıyor. Aralık 2018’de HallArts’da gerçekleşen “Ormanda Yürüyenler” grup sergisinin küratörlüğünü üstlendi.

Program.

26 Nisan 2019, Cuma

09:00 – 10:30
Soru & Cevap: Çağdaş Sanatın Tuhaf Halleri

Konuşmacı
Marcus Graf – Öğretim Görevlisi

27 Nisan 2019, Cumartesi

Küresel Sanat Dünyasının Güncel Dinamikleri

Bu konuşma serisi, küresel sanat piyasasının farklı ekosistemleri arasındaki ilişkileri ve küresel düzlemde oyuncularını izleyicilere tanıtır. Fuar ve müzayede ekosisteminin yanı sıra, koleksiyonerliğe yeni başlayan gençlere, genç koleksiyoncuların kişisel bakış açıları üzerinden yol göstermeyi hedefler.

13:00 – 14:00
Çağdaş sanatı neden kitlelere yaymalıyız?

Moderatör
Merve Akar Akgün – Yazar ve Artunlimited dergisi editörü

Konuşmacı
Hatice Utkan Özden – Yazar

Konuşmacı
HUO Rf – Sanatçı ve yazar, Borderless websitesi kurucusu

Konuşmacı
Ayça Telgeren – Sanatçı

14:15 – 15:15
Bir Uzman gibi Sanat Koleksiyonu Yapmak

Moderatör
Zeynep Pakel – x-ist

Konuşmacı
Mehmet Ali Bakanay – Koleksiyoner

Konuşmacı
Yusuf Romano – Koleksiyoner

Sanat Üretimi Üzerine Diyaloglar

Bu konuşma serisi, yeni mezun olan veya galeriler ile ilişki kurmayı hedefleyen sanatçıların yol haritası çizmesine yardımcı olacak diyaloglara ev sahipliği yapar.

15:30 – 16:30
Güzel Sanatlar’dan Mezun Oldun, Sırada Ne Var?

Moderatör
Murat Durusoy – Sanatçı (C.A.M.) & eğitimci

Konuşmacı
Larissa Araz – Poşe space kurucusu, sanatçı

Konuşmacı
Fırat Engin – Sanatçı

16:45 – 17:45
Çağdaş Sanat Eserlerine Değer Biçmek

Moderatör
Emirhan Elkorek – Dealer

Konuşmacı
Gökşen Buğra  – Art On Direktörü

Konuşmacı
Maya Portakal – Portakal Müzayede, Kurucu Ortak