HES Kodu Nedir, Nasıl Alınır?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

Etkinliklerimize girişlerde artık HES Kodu göstermek zorunludur. Bu yüzden etkinliğimize giriş yapacak tüm katılımcı ve ziyaretçilerimizin HES Kodu alması zorunludur. Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasını Google Play ve App Store üzerinden ulaşabilirsiniz. 

HES ugulamasında anasayfa açılır,

HES uygulaması üzerinde HES KODU OLUŞTURMA ekranına geçiş yapılır.

HES kodu oluştur

“HES KODU OLUŞTUR” bölümünün altında “Yeni Kod Ekle” butonuna basılarak kod oluşturulmaya başlanılır.

Detaylar

“Yeni Kod Ekle” butonuna basıldıktan sonra açılan ekranda HES kodu için süresiz seçeneği seçilmelidir, istenirse koda isim verilebilir.

HES kodunuz hazır.

Oluşturulan HES kodu ilgili firma, kurum ya da kişiye iletilir ve kişinin hastalık riski taşıyıp taşımadığı bu kod ile sorgulanabilir.

HES Kodunu SMS ile Nasıl Alabilirim?

HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi gün sayısı olarak 365 yazılır ve 2023’e SMS atılarak alınabilinir.

HES Kodunu E-devlet üzerinden Nasıl Alabilirim?

Buraya tıklayıp giriş yaparak kodunuzu alabilirsiniz.