STEP ISTANBUL İLE  SANATA İLK ADIM COŞKUSU TOMTOM KIRMIZI VE İTALYAN LİSESİ’NDE

“Herkes İçin Ulaşılabilir Sanat” fikriyle yola çıkan ve bu yıl ilk kez 25-28 Nisan tarihlerinde gerçekleşen STEP ISTANBUL, beş  günde 8 bine yakın ziyaretçiyi ağırladı!

 

Çağdaş İstanbul ve Tomtom Designhood işbirliğinde ve Ford Otosan ile QNB Finansbank ortak sponsorluğunda gerçekleşen Step Istanbul’a 25 galeriden 250’nin üzerinde sanatçı katıldı.

 

24 Nisan tarihindeki ön izleme ile kapılarını açan Step Istanbul, 25-28 Nisan tarihleri arasında sanata meraklı ve sanatı hayatının bir parçası haline getirmek isteyen herkesi Tomtom Kırmızı ve İtalyan Lisesi’nin bahçesinde ağırladı.

 

Beş günde 8 bine yakın kişinin ziyaret ettiği Step Istanbul’da, ziyaretçiler Tomtom Kırmızı’da 500 TL- 20.000 TL. arasındaki eserleri inceleme fırsatı bulurken, İtalyan Lisesi’nin bahçesinde Bala Gürcan küratörlüğünde gerçekleşen Step Talks programı, paralel etkinlikler ve canlı müzik performansları büyük ilgi gördü. Karaköy’den Galatasaray’a yayılan etkinlik alanı, düzenlenen Artwalklar ve organizasyonlarla Tomtom Designhood bölgesinde adeta bir sanat festivali yaşandı.  Sanat coşkusu Tomtom Mahallesi’nin sokaklarına yayılırken, bölge halkı ve esnaf da etkinlikle birlikte bu projeye dahil oldu, İstanbul’un en eski mahallelerinden biri olan Tomtom,  jazz esintileri, DJ Performansları ve Cuban Trio ile renklendi.

 

25 galeriden 250 sanatçının 1200’ün üzerindeki eserinin yer aldığı Step Istanbul’da, 200’e yakın koleksiyoner adayı etkinlikte yer alan galerilerden sanat alımı gerçekleştirerek koleksiyonerliğe ilk adımını attı. Çağdaş İstanbul ve Tomtom Designhood işbirliğiyle ilk kez gerçekleşen Step Istanbul sonunda; Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rabia Bakıcı Güreli; “Ülkenin geleceği, önceki yıllarda hedeflediği dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi içinde yer alması, ancak sanata ve kültürel gelişmesine verdiği önem yanında ortaya koyacağı bilinç ile mümkün olabilecektir. Doğal olarak öncelik genç sanatçıya, genç koleksiyoncuya ve genç sanat profesyonellerine aittir. Step Istanbul, bu yolda kitlelerin kendilerini daha hızlı ve daha sağlıklı bulmalarını hedeflemiş ve amacına ulaşmıştır.  Bu sene ilkini gerçekleştirdiğimiz Step Istanbul’dan mutluyuz. Step Istanbul sanata adım atacak herkesi cesaretle desteklemeye devam edecektir.

Tomtom Designhood Genel Müdürü Ayşegül Temel ise;  Step Istanbul ile “sanata bir adım at” dedik. İstanbul gibi köklü bir geçmişi, tarihi olan, doğu ile batı arasında, geleneksek ile çağdaş arasında köprü niteliği taşıyan bir şehrin böylesi bir etkinliğe ihtiyacı vardı. Genç veya yeni koleksiyonerlerin, sanata yeni ilgi duyanların veya bugüne kadar bu adımı atmakta çekimser kalanların güncel sanatla böylesi rahat, hayatın içinden bir oluşum içinde ilk adımı atmaları sektör adına da büyük bir adım. Tomtom Designhood olarak Step Istanbul projesi ortağı olmaktan aynı zamanda Tomtom Mahallesi’ndeki mekanlarımız ile ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduk. sözleriyle ifade etti.

STEP ISTANBUL’UN ARDINDAN…

Satış Rekoru: Anna Laudel Gallery, ArtOn İstanbul, C.A.M. Galeri, X-ist, PG Art Gallery, Mixer gibi tanınmış galerilerin yanı sıra Ambidexter, Narmanlı Sanat, Muaf gibi genç ve yeni toplamda 25 galeriden 250’nin üzerinde sanatçının eserlerinin sergilendiği Step Istanbul’da pek çok ilke imza atıldı. Genel satış oranı %60-65 iken, Ambidexter Galeri Kerim Zapsu’nun “vexiollogy” serisine ait 13 eserin satışı ile bir rekora imza attı. Galeri Diani’nin temsil ettiği genç sanatçı Nilüfer Yıldırım Türkiye’de ilk kez eserlerini sanatseverlerin beğenisine sundu ve etkinlikte eserlerinin %50 satışı gerçekleşti. Etkinlikte edinilen misyon doğrultusunda koleksiyonerliğe ilk adımını atan gençlerden dikkat çeken bir örnek C.A.M Galeri’de gerçekleşti. Galerinin temsilciliğini üstlendiği ve 2019 UPSD Genç Sanatçı ödülünü geçtiğimiz günlerde kucaklayan Ayşe Bezenmiş’in eserlerinden biri ile koleksiyonlarına başladılar.

 

Step Talks’a Yoğun İlgi:

Step Istanbul kapsamında genç küratör Bala Gürcan tarafından Step Talks  başlığı altında hazırlanan konuşma program ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü. “Bir Uzman gibi Koleksiyon Yapmak” başlıklı Zeynep Pakel’in moderatörlüğünde koleksiyoner Mehmet Ali Bakanay ve Yusuf Romano’nun katılımlarıyla gerçekleşen oturum en çok ilgi görenler arasındaydı.

 

Sosyal Medyada Paylaşım Rekoru:

Narmanlı Sanat, sergilediği enstalasyon ile sosyal medyada en çok paylaşılan içeriklerden biri oldu. Şapel olarak tasarlanan Narmanlı Sanat’ın yer aldığı oda, fon müziği, Serra Duran’ın fotoğraf edisyonları ve Bilge Alkor’un işleri ile kontrast yaratarak ziyaretçilerini dönemler arası disiplinlere doğru bir yolculuğa çıkararak, sosyal medyada binlerce paylaşım aldı.