Şehirde Sanata Dair Yeni Bir Soluk: Step İstanbul.

“Herkes için ulaşılabilir sanat” fikri ile yola çıkan Step Istanbul, bu yıl ilk kez Nisan ayında, Çağdaş Istanbul ve Tomtom Designhood işbirliğiyle Tomtom Kırmızı’da ve İtalyan Lisesi’nin bahçesinde gerçekleşiyor!

Çağdaş Istanbul’un, tasarım ve sanatı birleştiren proje ve etkinliklere imza atan Tomtom Designhood ile birlikte gerçekleştireceği Step Istanbul, erişilebilir sanatı keşfetmeyi bekleyen ziyaretçilerine “bir adım” niteliğinde olmayı hedefliyor. Bu kapsamda galeriler, sanatçılar, sanat inisiyatifleri, sanat profesyonelleri, koleksiyonerler ve koleksiyonerliğe ilk adımını atmak isteyenler, “Tomtom Kırmızı” ve “İtalyan Lisesi”nin bahçesinde dört gün boyunca bir araya geliyor.

25-28 Nisan tarihlerinde birincisi gerçekleştirilecek Step Istanbul, projenin ruhuna ve mekâna uyum sağlayan samimi atmosferiyle yerel ve uluslararası katılımcılara çağdaş sanat seçkisi sunacak. Paralel etkinlikleriyle disiplinler arası bir program oluşturan Step Istanbul sanatçılar, galeriler ve koleksiyonerliğe adım atacak olanlar için heyecanlı bir başlangıç olacak.

Sanatı ulaşılabilir bir olgu olarak ifade etme amacıyla yola çıkan Step Istanbul,  sanata ilgi duyan ve daha fazla bilgi edinmek isteyen gençleri hedefliyor. Etkinlik, sanat alımı yapmayı düşünenlerin kendi kişisel deneyimlerini yaşamalarına ve paylaşmalarına fırsat verecek yeni bir platform oluşturuyor.

Genç bir küratör tarafından hazırlanacak konuşma programı “Step Talks” ile desteklenecek Step Istanbul, sanatla yakından ilgilenmek isteyenlere keyifle vakit geçirebileceği bir alan yaratacak. Programda küresel sanat dünyasının güncel dinamiklerine ve sanat üretimi üzerine diyaloglara yer verilecek. Ayrıca sanat eleştirisi, küratöryel yaklaşımlar ve çağın vazgeçilmezi olan yeni medya sanatına dair bölümler de yer alacak. Konuşma programının yanı sıra workshoplar, sanatçı performansları ve belirli zaman aralıklarıyla sanat yürüyüşleri de gerçekleştirilecek.

Yenilikçi bakış açısı daha önce festival, proje ve etkinliklerle tasarım, moda gibi farklı disiplinleri bir araya getiren Tomtom Designhood, Step Istanbul ile bu kez bir sanat etkinliğine imza atıyor. Tarihi dokusunu koruyarak,  geçmişten bugüne uzanan mimari bir eser niteliğindeki Tomtom Kırmızı binasındaki odalar bu sefer sanatla buluşmak, dokunmak, keşfetmek isteyenler için açılıyor.

Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen galerilerini, sanatçılarını, kurum ve kuruluşlarının yanı sıra koleksiyonerleri ve sanatseverleri 13 yıldır İstanbul’da bir araya getiren;  Türkiye’nin yurtiçi ve yurtdışında tanıtılmasına öncülük eden Çağdaş Istanbul,  yılların tecrübesini ve bilgi birikimini Step Istanbul işbirliği ile yepyeni bir boyuta taşıyor.