STEP ISTANBUL, BU YIL TAKSİM 360 PROJESİ’NDE YAPILACAK!

Ekim 2020

Yapıldığı ilk yılda yılın en iddialı ve ilgi gören sanat etkinliklerinden biri olan Step İstanbul, 16-17 Kasım 2020 tarihlerindeki ön izleme günlerinin ardından 18-22 Kasım tarihleri arasında Taksim 360 Projesi’nde gerçekleştirilecek. Etkinlik aynı tarihler arasında çevrimiçi olarak ziyaret edilebilecek.

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Ford Otosan sponsorluğunda, IKON fuarcılık ve TOMTOM Designhood iş birliği ile gerçekleştirilen Step İstanbul’un mekan destekçiliğini bu yıl, Taksim 360 Projesi üstlendi.  “Sanat herkesin hayatının bir parçası olmalıdır” fikriyle 2019 yılında ilk kez düzenlenen Step İstanbul, 18-22 Kasım 2020 tarihleri arasında yapılacak. Step İstanbul, bu yıl 24’ü çağdaş sanat galerisi olmak üzere 30’a yakın katılımcıyı ve 250 çağdaş sanatçıyı ağırlayacak.

Step İstanbul’un erişilebilir sanatın ilk adımı olarak benimsediği fiyat politikası bu yıl da devam edecek ve eserlerin fiyat aralığı 500-20.000 TL aralığında olacak. 18-22 Kasım tarihleri arasında sanatseverler ve sanat izleyicileri buluşmaya hazırlanan Step İstanbul’da yeni medya performansları, özel sergi projeleri, galeri ziyaretleri ve webinar etkinlikleri yer alacak. Daha geniş kitleleri sanatla tanıştırma-buluşturma hedefiyle yola çıkan Step İstanbul’u üniversite öğrencileri 18-19 Kasım tarihlerinde ücretsiz olarak ziyaret edebilecek. Step İstanbul, 16-17 Kasım 2020 tarihlerindeki ön izleme günlerini takiben 18-22 Kasım 2020 tarihleri arasında genel ziyarete açık olacak.

Covid 19 nedeniyle Sağlık Bakanlığı Yönetmeliği Çalışma rehberine uygun olarak düzenlenecek Step İstanbul’da insan sağlığı için tüm önlemler alınmış olup, hijyen kuralları ve sosyal mesafe şartlarına uygun gerçekleştirilecektir. 

Sanatın daha fazla kişiye ulaşması için…

Çağdaş İstanbul ve Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rabia Bakıcı Güreli Step Istanbul’u şu sözlerle ifade ediyor. “Çağdaş İstanbul, Contemporary Istanbul markasının yaratıcısı olarak 18 yıldır aralıksız sanat faaliyetlerini sürdürüyor. Contemporary Istanbul ziyaretçileri arasında yaptığımız araştırmalar ve istatistiklere baktığımızda izleyicilerinin %64’ünün 35 yaş altı, sanat iştahı olan, öğrenmek ve sanatla daha yakından ilgilenmek isteyen gençler olduğunu gördük ve yola koyulduk diyebiliriz, bu istatistiklerde öğrenmeye açık, meraklı gençlerin çoğunlukta olması bu projeyi hayata geçirmemizdeki en büyük etken oldu. Genç kitleleri daha yoğun olarak çekmek, heyecanlandırmak amacı ile Step İstanbul’u hayata geçirdik. Bizleri yeni, dinamik ve benzersiz bir deneyim bekliyor. Bu oran herkesi heyecanlandırıyor” şeklinde söz ediyor.

Tomtom Designhood Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kodal, 2. yılında Taksim 360 projesinde yapılacak Step İstanbul’la ilgili açıklaması ise şöyle:

“Step adı üzerinde Adım demek, Tomtom’da doğan bu etkinliği adım adım İstanbul’da başka lokasyonlara taşımayı hedeflemiştik. Bu yıl ana etkinlik Taksim360 projesine konuk olacak, inisiyatifler ise Tomtom’da yer alıyor. Step İstanbul; Tomtom, Beyoğlu ve İstanbul için lokomotif bir etkinlik olmakta hızla ilerliyor. Başından beri söylediğimiz gibi, bu etkinlik yakın gelecekte uluslararası sanat platformunda, kendi alanında, heyecanla takip edilen etkinliklerden biri haline gelecek.”

Etkinlikte yer alacak galeriler: Anna Laudel Gallery, Arton Istanbul, Artopol, Art 50, Carre d’artistes, De Artium, ECN Galeri, Ekav Gallery, Ferda Art Platform, Galeri Binyıl, Galeribu, Galeri Diani, Galeri Fe, Galeri Miz, Galeri 77, Gallery Rooms, Mixer, Mona Art Gallery, Paper Street Co., PG Art Gallery, Red Art İstanbul, Vision Art Platform.

Taksim 360 projesi: Beyoğlu’nun tarihi, mimari ve kültürel değerleri hassasiyetle korunarak gerçekleştirilen Türkiye’nin en büyük kentsel yenileme ve restorasyon projesi olan Taksim 360 projesinde, çok sesliliğin zenginliğiyle İstanbul, yepyeni yaşam ve cazibe merkezine kavuşuyor. Tarlabaşı’nı dönüştüren yepyeni bir karma proje Taksim 360, sadece ofis ve rezidans bloklarıyla değil, içinde yer alan mağazaları, sanat galerileri ve konumuyla dolu dolu bir hayat vaat ediyor. Hem ulaşım hem de sosyal yaşam konforu sunan Taksim 360 ofis ve rezidanslarının her biri yalnızca kendine has özellikler barındırıyor.