Kim Bu Genç Koleksiyonerler?

Son zamanlarda sanat dünyasında tartışma konusu haline gelmiş olan genç koleksiyoner kime denir sorusu kafama takılmış durumda. Genç koleksiyoner belirli bir yaşın altında olana mı denir yoksa orta yaşta olup eser almaya yeni başlamış kişileri de genç koleksiyoner kategorisine alabilir miyiz?

AXA sigorta tarafından 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre dünya çapında sanat koleksiyonerlerinin 15-25% genç koleksiyoner olarak geçmektedir. Bu kategorideki kişiler 40 yaş altında olup %65’i koleksiyoner ailelerden gelmekte. Bayrağı ön sıralarda taşıyanlardan biri de Sylvian ve Dominique Levy’nin kızları Karen Levy, aile girişimi haline gelmiş olan dsl collection’ın yöneticilerinden biri olarak görev almaktadır. Öte yandan, genç koleksyonerlerin veteranı olarak geçen Adrian Cheng ise kendi kuruduğu k11 vakfının sahibi olup, önemli bir isim haline gelmiştir.

Bir önceki yazımda da işlediğim gibi, gözü ne kadar erken eğitirsek o kadar seçkilerimiz belirgin hale gelir. Genç koleksiyonerler de genelde tahmin edildiği gibi yola erken çıkanlardır. Bir önceki koleksiyoner jenerasyon iyi ilişkide oldukları galerilerden aktif olarak alışveriş yapmayı tercih edebilirler. Fakat günümüz koşullarında galerilerin, temsilcilerin, müzayedelerin iş modellerinde farklılıklar yaptıklarını görüyoruz. Bu koşullarda genç koleksiyonerler risk almayı tercih edebilirler. Bütçeleri başlarda sınırlı olarak görünse bile seçtikleri birkaç sanatçı ile beraber büyüyüp, onların belirli dönemlerine tanıklık etmeyi arzu edebilirler. Teknolojinin gelişimi ile yeni medya sanatçıları onlar için vazgeçilmez olabilir. Step İstanbul gibi erişilebilir sanat fuarları, çevrimiçi müzayedeler vs. onlar için doğru alanlar olacaktır.

Günümüzün genç koleksiyonerleri farklı tatların peşinde olup öncelikleri farklı olabilir. Bununla beraber, sanat dünyasıyla ilişkilerini karakterize eden ve onları bir önceki nesilden ayıran eğilimleri de elbet olacaktır. Ne olursa olsun, yaş sınırlaması olmadan direksiyonun başına yeni geçenlerin ve diğer bütün koleksiyonerlerin değişmeyen gerçeği motivasyon kaynaklarıdır. Sanat sevgisi, üretimin takdir edilmesi ve bununla gelen kişisel tatmin arzusu…

Defne Tulga
Defne Tulga